تبریز

کلانشهر تبریز

شهرستان تبریز: مرکز استان آذربایجان شرقی، وسعتی معادل 2/2167 کیلومتر مربع دارد. شهرستان تبریز در بخش میانی استان واقع شده و به عنوان بزرگترین شهر شمالغرب از نظر جمعیت محسوب می شود. که از شمال به شهرستان اهر و از جنوب به شهرستان اسکو و از طرف شرق به شهرستان­ هریس­ و­بستان­ آباد­و­ازطرف­ غرب ­وشمال غرب­ به ­شهرستان­ شبستر­محدود می ­گردد .

جغرافیای­ طبیعی شهرستان تبریز: شهرستان تبریز از دو ناحیه کوهستانی و دشت تشکیل شده است. ارتفاع آن از سطح دریا در دشت 1310 و در مناطق کوهستانی تا 2100 متر بالغ می­گردد به طوری که این شهرستان بوسیله کوههای سرخ عون بن علی عینالی و سهند احاطه شده است.­

  آب و هوا:هوای این شهرستان سرد و خشک است باد و سوز دائمی دارد. میانگین بارندگی سالیانه شهرستان تبریز 305 میلیمتر بوده و حداکثر متوسط دما در تیرماه 32 درجه سانتی گراد و حداقل متوسط آن در دیماه 2/7 درجه سانتیگراد تعداد روزهای بخبندان حداکثر 155روز و حداقل52 روز است.

پوشش گیاهی: شهرستان تبریز به علت واقع بودن در دامنه غرب و شما غربی رشته کوه سهند و تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه­ای جزو مناطقی از کشور است که ویژگی خاص از تنوع و گسترش پوشش گیاهی را دارد. مراتع شمال شهرستان تبریز، غرب و شمال غرب کوه سهند دارای مراتع عالی وبهترین­ مراتع­ ییلاقی­ است.

منابع آبی:1)رودخانه­لیقوان2)رودخانه آجی چای(تلخه رود)3)مهران رود یا میدان چایی 4) زینجناب جای، 5) رودخانه گوناب یا کومورچایی تقسیمات کشوری شهرستان تبریز: این شهرستان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 2 بخش (مرکزی و خسرو شهر ) و 6 دهستان( آجی چای، میدان­ چای،اسپیران،سردصحرا،لاهیجان­ و­تازه­ کند)است.­

جمعیت: بر اساس نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1385-1375جمعیت تبریز با متوسط نرخ رشد سالانه معادل 8/1 درصد از 3724620 نفر رسیده است. تبریز دارای 423917 خانوار بوده که از این تعداد 391860 خانوار در مناطق شهری و 32057 خانوار در مناطق روستایی ساکن بوده­ اند.

پیشینه تاریخی شهرستان تبریز: تبریز در دامنه سهندکه آتشفشان خاموش تاریخ است، آرمیده، اما خود آتشفشانی است که هر از گاه با خروشی سهم آگین سیمای تاریخ را دگرگون می­کند. تبریز یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است. مجموعه آثار تاریخی و نشانه­های باستان شناختی که از محل­های مختلف آن در نتیجه حفاری­های متعدد به دست آمده دلالت بر دیرینه­گی و قدمت تاریخی این شهر دارد. قدیمی­ترین مطلب مربوط به شهر تبریز، در کتیبه سارگن دوم پادشاه آشور( 722 750 ق . م) آمده است که آن را شهری بزرگ و آباد، و دارای بارو وصف کرده است.

این شهر در سال 21 هجری قمری به وسیله اعراب فتح شد و به دنبال آن قبایلی از اعراب مانند ازدها که از قبایل معروف یمن بودند در این شهر مانده حکومت روادیان را بنیان نهادند.

نام تبریز نخستین بار به عنوان قلعه آمده که بعد ها به شهری بزرگ تبدیل و در دوره­ی روادیان تبریز پایتخت آذربایجان شد .

اهالی تبریز در سال 616 هجری موفق شدند با دادن هدایای قیمتی و پول فراوان، از هجوم مغولان به شهر و ویرانی آن جلوگیری کنند. پس از حمله مغول به ایران برای اولین بار شهر تبریز به دستور آباقاخان ( 680 663 ه. ق. ) پایتخت رسمی ایلخانان شد. در سال 685 هجری در دوران حاکمیت­آباقاخان­در تبریز، زندگی مدنی واقتصادی دوبار شکوفا شد. تبریز اولین شهر بزرگ منطقه است که مارکوپولو از آن دیدن می کند.

تبریز مهد علم و مدنیت، پیشگام و طلایه دار اولین ها بوده ، از آن جمله می توان از تشکل اولین انجمن ایالتی در سال 1285 ش، ایجاد سیستم های مدیریت شهری مثل شهرداری (بلدیه سابق) توسط قاسم خان والی، پایه گذاری اولین انجمن ادبی در سال 1279 ش و تأسیس اولین مدرسه نوین توسط حاج میرزا حسن رشدیه به سال 1268 ش نام برد. شهر تبریز با تاریخی سرشار از افتخار و سربلندی در مقابل متجاوزان و قهر طبیعت همواره راست قامت بوده و افتخارات زیادی را در گسترة تاریخ کسب کرده است.

آثار تاریخی و نقاط دیدنی: 1-مسجد کبود 2-ارک علیشاه 3-  مسجد جامع تبریز 4- بقعه و مسجد سید حمزه و مقبره الشعرا 5- ربع رشیدی 6- بازار تبریز 7- بقعه صاحب الامر و مدرسه اکبریه 8- بقعه سید ابراهیم و سنگ بسم الله9- آرامگاه دو کمال 10- محله بیلانکوه تبریز 11- ایل گلی (شاهگلی) 12- موزه آذربایجان 13- کلیساهای تبریز 14- مسجد مقبره 15- برج خلعت پوشان 16- مقبره قطب راوندی در خسروشهر17- مسجد جامع خسروشهر

خصوصیات فرهنگی شهرستان تبریز: زبان امروزی مردم شهرستان تبریز به ترکی آذری و بقولی ترکی آذربایجان یا آذربایجانی معروف است. امروزه در سراسرآذربایجان و سرزمینهای وسیعی از ترکیه و عراق نیز به آن تکلم می کنند. تبریز همواره مهد دانش پروری و فرهنگ شعری بوده است. شمس تبریز، قطران در مقبره الشعراء سرخاب: انوری، خاقانی، ظهیرالدین فاریابی، فلکی شیروانی، همام تبریزی، خواجه عبدالرحیم خلوتی و... مدفونند و اخیراً شاعر شیرین سخن ملک ادب استاد شهریار نیز در این مکان نقاب بر تیره خاک کشیده است.

اقتصاد: شهرستان تبریز، از دیرباز یکی از مراکز مهم اقتصادی و تجارتی کشوربوده و بر سر راه (جاده ابریشم)، خط ارتباطی آسیا و اروپا واقع شده است. این شهر دارای تجارت بسیار قوی و بازارهای پررونقی باشد که همیشه در طول تاریخ و در سفرنامه های سیاحان مختلف و معتبر دنیا از بازار تبریز و وفور کالا در آن سخن به میان آمده است .

آدرس : تبریز , خیابان 22 بهمن , نرسیده به میدان جهاد

تماس با ما:

ستاد منطقه
تبریز - بلوار 22 بهمن - نرسیده به میدان جهاد ( نصف راه ) - شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی

صندوق پستی : 51745 - 119
شماره تلفن : 5-34449021-041
شماره نمابر: 34444454-041
مرکز پاسخگویی : 09627

سامانه پیام کوتاه : 100057106