شبستر

شهرستان شبستر

محدوده ای از ایران اسلامی که با وسعت 2695 کیلومترمربع، نام شهرستان شبستر به خود گرفته است و در بین اهالی محل و شهرستان های همجوار به نام گونئی مشهور است در شمال غربی تبریز واقع است. این شهرستان از شرق به شهرستان تبریز، از شمال شرق به شهرستان اهر، از شمال به شهرستان مرند، از شمال غرب به شهرستان خوی، از غرب به شهرستان سلماس (استان آذربایجان غربی) و ‌از جنوب به دریاجه ارومیه محدود است. فاصله مرکز شهرستان (شبستر) از مرکز استان (تبریز) 66 کیلومتر می باشد. این شهرستان از 10 کیلومتری تبریز شروع و تا 35 کیلومتری شهر سلماس ادامه می یابد.

جغرافیای طبیعی شهرستان شبستر: کوهستان میشو با جهت شرقی- غربی به طول بیش از یکصد کیلومتر و عرض سی کیلومتر مانند دیواری سرتاسر شمال منطقه را می پوشاند و این شهرستان را از شهرستان مرند و خوی جدا می کند. این کوه ها در امتداد کوه های قره داغ قرار گرفته و بلندترین قله های آن علی علمدار و شانجان می باشد. تنوع زیستی و جانوری در این کوهستان وجود داشته و تأثیرات اکولوژی و اکوسیستمی آن درآب و هوا و زیست بوم منطقه غیر قابل انکار می باشد و در فصول مختلف محل تفریح و ورزش اهالی منطقه می باشد.

آب و هوا: آب و هوای شهرستان شبستر در تابستان ها معتد ل و در زمستان ها سرد است. اثر بادهای مرطوب مدیترانه ای که از فراز کوه های مرزی ترکیه و آذربایجان غربی می رسند، در این مطقه کاملا نمایان است. به علاوه رطوبت دریاچه ارومیه در این شهرستان موثر است. روزهای یخ بندان سالانه در شبستر، کم تر از ایام یخ بندان در سایر مناطق آذربایجان است. عبور خط «همباران» به میزان 600 میلی متر در سال که شبستر در محدوده آن واقع شده در وضع بارندگی این شهرستان تاثیر محسوسی دارد. ارتفاعات مهم: نحوه استقرار پستی و بلندی در سراسر این شهرستان، منطقه را از ویژگی خاصی برخوردار نموده است. بلندیهای مورو و میشو با جهت شرقی ـ غربی به طول حدود یکصد کیلومتر و عرض حدود سی کیلومتر مانند دیوار عظیمی سرتاسر شمال شهرستان را پوشانیده و این شهرستان را از شهرستانهای مرند و خوی جدا می سازد و جنوب منطقه را دریاچه ارومیه اشتغال کرده است و بدین ترتیب اهمیت استراتژیکی شهرستان را خط ساحلی دریا در جنوب و کوه میشو در شمال تشکیل می دهند که موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و از مهمترین ویژگی های طبیعی منطقه می باشد.

تقسیمات کشوری: براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای سه بخش (مرکزی، صوفیان و تسوج)، 8 دهستان و 9 نقطه شهری به نامهای خامنه، شبستر، شرفخانه، شندآباد، سیس، وایقان، کوزه کنان، صوفیان و تسوج می‌باشد.

جمعیت: در آخرین سرشماری سال 1385، جمیعیت شهرستان شبستر در حدود 121،787 نفر بوده است.

جغرافیای تاریخی شهرستان شبستر: شبستر از شهرهای قدیم آذربایجان است، که نام آن در کتاب های بسیاری آمده است. حمدالله مستوفی در نزهه القلوب(740 هـ ق) فراوانی نعمت این بخش را ستوده و چنین می نویسد:« چهارم، ناحیت ارونق بر غرب شهر( تبریز ) است. آغازش سه فرسنگی شهر است تا پانزده فرسنگی و عرضش پنج فرسنگ باشد. حاصل نیکو از انگور، غله، و میوه دارد و مدار تبریز بر ارتفاعات آن جا بادش و سی پاره دیه است و اکثرش معظم که هر یک قصبه ای است چون سیس، شبستر، و ایقان، کوزه، کنان و » بخشی از آوازه شبستر نیز به وجود بزرگانی چون: شیخ محمود شبستری عارف و صاحب مثنوی گلشن راز، و میرزا علی اکبر معجز شبستری شاعر طنزسرای برجسته آذربایجان، مربوط می شود.

آثار تاریخی و دیدنی شهرستان شبستر: 1-مسجد جامع تسوج  2-مقبره شیخ محمود شبستری 3-آبشار عیش آباد 4-روستای سیس

کشاورزی: شبستر یک منطقه ی کشاورزی است و باغ های میوه و تاکستان ها، شهر را در میان گرفته اند. فرآورده ها و محصولات کشاورزی شبستر را گندم، جو، بنشن، دانه های روغنی، گیاهان علوفه ای، گلابی، سیب، گردو، زردآلو، گیلاس، آلبالو، گوجه، آلو و هلو تشکیل می دهد. دام داری و دام پروری از فعالیت های بسیار مهم شهرستان شبستر به شمار می آید. این امر به دلیل وضعیت خاص منطقه و وجود مراتع غنی از رونق کامل برخوردار است. فعالیت این شهرستان در زمینه زنبورداری نیز چشمگیر است.

صنعت: در رشته صنایع؛ بیش ترین اهمیت را در شهرستان شبستر کارخانه سیمان صوفیان دارا است که با توجه به ظرفیت نسبتا زیادش؛ مقدار قابل توجهی نیروی کار منطقه را به خود جذب کرده و سبب انتقال نیروی فعال بخش کشاورزی به بخش صنعت شده است. هم چنین کارخانه های تهیه خشک بار و کارخانه تعمیرات کشتی بندر شرفخانه اهمیت ویژه دارد. سنگ آهک و نیز تعدادی معدن شن و ماسه و معدن نمک نیز در سطح این شهرستان وجود دارد

آدرس : شبستر , خیابان امام خمینی (ره ) , خیابان شهریار , کوچه حیدر بابا 2


تماس با ما:

ستاد منطقه
تبریز - بلوار 22 بهمن - نرسیده به میدان جهاد ( نصف راه ) - شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی

صندوق پستی : 51745 - 119
شماره تلفن : 5-34449021-041
شماره نمابر: 34444454-041
مرکز پاسخگویی : 09627

سامانه پیام کوتاه : 100057106