سراب

شهرستان سراب

شهرستان سراب با مساحت ۳۵۶۰کیلومترمربع درجنوب شرقی استان آذربایجان شرقی واقع گردیده‌است.این شهرستان ازشمال به شهرستان‌های مشکین شهروهریس - ازشرق به استان اردبیل - ازجنوب به شهرستان میانه و ازغرب به شهرستان بستان آباد محدوداست. ارتفاع این شهرستان از سطح دریا ۱۶۵۰متر می‌باشد.مساحت شهرستان سراب ۶/۷درصدکل مساحت استان راتشکیل می‌دهدکه ازاین لحاظ دررده ششم قرار دارد.

جغرافیای طبیعی شهرستان سراب: آب و هوا: شهرستان سراب بواسطه قرارگرفتن ما بین دو رشته کوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان درشمال دارای آب وهوایی سردوکوهستانی است که در تابستان معتدل ودرزمستان‌ها دارای آب و هوای سرد می‌باشدویکی ازنقاط سردسیرکشور به شمارمی رود. تعداد روزهای یخبندان در سراب بطور متوسط۱۵۰ تا ۱۴۸روزدرسال می‌باشد.مقداربارندگی سالانه از ۲۵۰ میلی‌متر در نقاط پست تا ۴۸۰ میلی‌متر در ارتفاعات متغیر می‌باشد، محدوده شهرستان سراب به جزء درقسمتی کوچک ارمنتهی الیه شرق خود که آبخیز اصلی رودخانه آجی چای است، نزولات جوی جاری شده در سطح این شهرستان از طریق ۱۰ شاخه اصلی به سمت آجی چای سرازیروتوسط آن ازمنطقه خارج می‌شود.

ارتفاعات مهم: رشته کوه سبلان ، رشته کوه بزقوش، ارتفاعات ایلانجوق به سبلان که رشته کوه بزقوش با ارتفاع 3302 متر و کوه سبلان با ارتفاع 4812 متر می­باشد.

منابع آبی: مهمترین رودخانه‌های جاری درمنطقه عبارتنداز سوین - آغمیون - پسلر وتاجیارکه ازدامنه‌های سبلان سرچشمه می‌گیرندوازشمال به جنوب جریان­ می‌یابند و رودخانه وانق چای از کوههای بزقوش سرچشمه ودرجنوب سراب با پیوستن به سایر رودخانه‌ها، آجی چای راتشکیل می‌دهدودرمنطقه مهربان­ رودخانه ارزنق به آنها ملحق می‌شود. رویهمرفته شهرستان سراب یکی ازمناطق نسبتاً پرآب استان به شمارمی رود وعلاوه برآبهای سطح الارضی تعداد ۱۳۵ حلقه چشمه وقنات نیزدرمنطقه وجوددارد.

پوشش گیاهی: مساحت پوشش مرتع در سطح شهرستان بالغ بر 120 هزار هکتار بوده که از کل مراتع 6/67 درصد رویشگاههای کوهستانی و پرشیب و 8/5 درصد رویشگاههای تپه ماهور و 6/20 درصد رویشگاههای فلات و 6 درس رویشگاههای دشتی را شامل می شود از نظر مساحت 81120 هکتار کوهستانی، 6960 هکتار تپه ماهور، 24720 هکتار فلات و 7200 هکتار دشتی می باشد. از نظر درجه مراتع سبلان با مساحت 62500 هکتار که از آن 31250 هکتار درجه یک و مابقی درجه دو و سه می باشد مراتع بزقوش 15000 هکتار عموماً درجه دو و سه می باشد از مراتع روستایی با وسعت 42200 هکتارمقدار 25000 هکتار درجه دو و سه و مابقی چمنزار می باشد مراتع خود شهر با وسعت 300 هکتار چمنزار و درجه یک می باشد.

تقسیمات کشوری: براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دوبخش (مرکزی ومهربان) ۹ دهستان و۴ نقطه شهری به نامهای سراب- مهربان- شربیان ودوزدوزان می‌باشد. تعدادآبادیهای دارای سکنه شهرستان ۱۲۸می باشد.شهرستان سراب با دارا بودن 168 پارچه آبادی دارای سکنه یکی از معدود شهرستانهایی است که جمعیت روستایی آن بیشتر از جمعیت شهری آن است لذا مناطق روستای بیشتر از شهری است و همچنین منطقه عشایری شهرستان که در فصل ییلاق عشایر از نقاط دیگر استان و کشور جهت گذراندن فصل چرا به این منطقه عزیمت می نمایند. از مساحت 7/344 کیلومتر مربعی شهرستان، شهرهای سراب و مهربان به ترتیب به 8/3 کیلومتر مربع وسعت و مهربان با 3/1 کیلومتر مربع مناطق شهری شهرستان را شامل می شوند. مناطق عشایری، وسعت مراتع سبلانه 62500 هکتار و وسعت مراتع بزقوش 15000 هکتار می باشد که عشایر در فصل ییلاق در این مناطق ساکن می شوند و حدود آن از آبریز حد شمالی مشکین شهر تا شمال حوزه استحفاظی سراب را شامل می شود.

جمعیت: در آخرین سرشماری سال 1385، جمیعیت شهرستان سراب در حدود ۱۳۲٬۰۹۴ نفر بوده است.

جغرافیای تاریخی شهرستان سراب: شهرستان سراب که تاسال۱۳۲۴ازبخشهای تابعه اردبیل بوده نامش درکتاب حدودالعام (سال۳۷۲هجری قمری)جغرافی دانان عرب به نامهای سرآو- سراره ازاین شهریادشده‌است.و بدلیل اینکه برسرراه ابریشم قرار داشت از قدیم الایام موردتوجه بوده‌است.

آثار تاریخی و دیدنی شهرستان سراب: 1-سنگ نوشته اورارتی 2-سنگ افراشته­های قیرخ قیزلار 3-سنگ نوشته رازلیق 4-مسجد جامع سراب 5-تپه باستانی قلعه جوق 6-چهارطاق ساسانی آغمیون 7-مقبره مغولی اسفستان

اقتصاد: اقتصاد منطقه با توجه به موقعیت اقلیمی و جغرافیاییحول محور کشاروزی ودامداری بوده و به جهت داشتن آب و خاک مناسب و نیروی انسانی کافی اغلب اهالی منطقه در این بخش فعالیت دارند. اکثر مردم شهرتان در روستاها سکونت دارند لذا فعالیتهای کشاورزی و دامداری به عنوان شغل اصلی در منطقه مطرح­بوده و هست. صنعت شهرستان سراب از نقاط محروم استان و کشور است به طوری که تنها یک واحد کارخانه نساجی در شهرستان و تعداد انگشت شمار صنایع کوچک و متوسط در شهرستان فعالیت می نمایند. کشاورزی، صنعت و معدن: این شهرستان با زمین هموار و حاصلخیز از نظر کشاورزی مستعد می‌باشد. کشت محصولات کشاورزی زیر از عمومیت بیشتری برخوردار است. گندم، سیب زمینی، سبزیجات، حبوبات و باغهای سیب، گلابی، گردو و زردآلو از شهرت خاصی برخوردار است .

آدرس : سراب , سه کیلومتری جاده سراب - اردبیل


تماس با ما:

ستاد منطقه
تبریز - بلوار 22 بهمن - نرسیده به میدان جهاد ( نصف راه ) - شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی

صندوق پستی : 51745 - 119
شماره تلفن : 5-34449021-041
شماره نمابر: 34444454-041
مرکز پاسخگویی : 09627

سامانه پیام کوتاه : 100057106