مرند

شهرستان مرند

شهرستان مرند با وسعت 3844 کیلومتر مربع در شمال غرب استان آذربایجان شرقی واقع است که از شمال به شهرستان جلفا، از شرق به شهرستان ورزقان، از جنوب به شهرستان شبستر و از غرب به شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی محدود می شود.  بیش از دو سوم اراضی شهرستان را ناهمواریها و یک سوم آن را مسطح و جلگه ای تشکیل می دهد.

جغرافیای طبیعی شهرستان مرند:

آب و هوا: میزان متوسط بارندگی در مناطق مختلف شهرستان متفاوت بوده و بین 220 میلی متر در منطقه هرزندات و یکانات و 373 میلی متر بارندگی در حومه مرند و پیام در سال با پراکنشهای متوسط در نوسان می باشد. جریانهای هوائی مختلف بر روی اقلیم این شهرستان تاثیرات متفاوت و متغیری را می گذراند که در نگاه اصلی در فصل گرم (از اوایل اردیبهشت تا اوائل مهر) و سرد (از اوائل مهر تا اواخر فروردین) زیانزد مردم محروم و زحمتکش منطقه می باشد. و تعداد روزهای یخبندان از 109 روز تجاوز نمی کند.

ارتفاعات مهم و پستی و بلندی ها: نظر به اینکه شهرستان مرند در منطقه کوهستانی قرارگرفته و بیش از دوسوم مساحت آن اراضی ناهموار تشکیل می دهد. بنابراین ارتفاع اراضی جلگه ای از سطح دریا بین 900 تا 1500 متر متغیر بوده که ارتفاع پستترین نقطه در دشت یکانات از سطح دریا 900 متر و در مرتفع ترین نقطه یعنی قله میشو بالغ بر 3125 متر می گردد. از دیگر ارتفاعات مهم این منطقه می توان به کوه سنگبران (سمبوران) 1727 متر، کوه علی علمدار 3155 متر، کوه گچی قلعه سی 1649، بوغداداغ 2385 متر و دیوان داغ 2344 متر اشاره کرد.

پوشش گیاهی: پوشش گیاهی خاص منطقه استپی مرند انواع گونها و خارها می باشد ولی عمده ترین پوشش گیاهی، علوفه هایی هستند که اغنام و احشام از آنها استفاده می نمایند باید گفت در میان این پوشش گیاهی، گیاهان داروئی نظیر کاکوتی، پونه، اوغلان اوتی، ختمی کوهی، قازایاقی، پنیرک، قال قان، اوشقون(ریواس) پیاز کوهی و دهها گیاه دارودی دیگر که همه از نظر طبی حائز اهمیت می باشند.

منابع آبی: وجود آب های سطح الارضی، رودها، چشمه ها و قنوات، آب های تحت الارضی به کشاورزی جایگاه خاصی بخشیده ولی با این ویژگی هنوز دشت­های مرند، هرزندات با مشکل کم آبی مواجه هستند عمده مصرف آب در شهرستان مرند در بخش کشاورزی متمرکز گردیده است که حدود 90 درصد این مصرف از آب های زیرزمینی با حدود 750 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق تامین می گردد. رودخانه های مهم شهرستان عبارتند از: زیلبرچای، زنوزچای، قره چای ( کشکسرای) شیخ چای.

تقسیمات کشوری: شهرستان مرند از شهرهای کشکسرای، یامچی، زنوز و مرند تشکیل شده و دارای 2 بخش می باشد که بخش مرکزی از دهستان های بناب، دولت آباد، میشاب شمالی، کشکسرای، زنوزق، هرزندات شرقی و هرزندات غربی و بخش یامچی از دهستان های ذوالبین و یکانات تشکیل شده است.

جمعیت: در آخرین سرشماری سال 1385، جمیعیت شهرستان مرند در حدود 215،229 نفر بوده است.

جغرافیای تاریخی شهرستان مرند: بر اساس تحقیقات به عمل آمده مرند در اقتدار کلده و آشور مرکز مهمی بوده است.جماعتی که در این منطقه سکونت داشته اند تا دریاچه ارومیه حکومت می کردند . به روایتی کلمه مرند در زبان ارمنی به معنای دفن یا دفینه است که گویند مرند محل دفن نوح پیغمبر است. وبنا به قولی محل دفن مادر نوح پیغمبر می باشد شاردن فرانسوی می نویسد اسم این شهر از یک فعل ارمنی به معنی دفن کردن گرفته شده است.مورخان قدیم نوشته اند که مرند پایتخت واسپورگان در دوره ساسانی بوده و بقایای آتشکده ای در تپه خاکستری مرند می تواند دلیل آن باشد.(سفرنامه ویلیامز جاکسون روایتی نیز وجود دارد که مرند از نام دختر ترسایی به نام ماریانا گرفته شده است که به معنی ماریانه است . کلمه مرند نیز مورد استفاده بوده است. در تواریخ قدیم نقطه ای که از لحاظ جغرافیایی منطبق با سرزمین مرند بوده بنامهای مورندا و مانداگارانا معروف بوده است نشانه هایی ازتمدن ساسانی و مادها در این منطقه وجود دارد که از طرف بسیاری از مورخان تایید شده است . بطلمیوس جغرافیدان معروف یونان از این منطقه بنام مانداگارانا یاد می کند که منطبق بر مرند امروزی است.

آثار تاریخی و دیدنی شهرستان مرند: 1-مسجد جامع مرند 2- کاروانسرای مرند 3-  مسجد بازار

اقتصاد: اقتصاد مرند بیشتر بر پایه کشاورزی استوار است . تمام منطقه مرند بنا به شرایط طبیعی - دامداری- کشاورزی و باغداری مناسب می باشد محصولات مهم مرندغلات ( گندم وجو) که بالاترین تولید را در میان شهرهای آذربایجان شرقی دارد حبوبات-سبزیجات وسیفی جات است که بسیارمعروف می باشد باغداری بسیار رایج و از محصولات مهم آن می توان زردآلو و انگور را نام برد که علاوه بر مصارف داخلی مقداری به عنوان خشکبار صادر می شود. وسیب زنوز که طعم بخصوصی داشته که شهرت جهانی دارد.اما در سالهای اخیر بعلت کاهش آب سفره های زیرزمینی کشاورزان تدابیری جهت تطبیق باشرایط آب و هوایی اندیشیده اند که برای مقابله باخشکسالی وکمبودهای آب زراعتی تحول نوینی در نوع کشت محصولات ابداع نموده انداز آن جمله میتوان به کشت زعفران که در اقتصاد کشاورزی به ( گیاه طلائی ) مشهور است . اخیرا به صورت گسترده در دهستان بناب واقع در شرق مرند ترویج گردیده است و از مرغوبیت بی نظیر و معروفیت خاصی برخوردار شده است و از حیث کیفیت بازرگانان آن را به محصول استان خراسان ترجیح می دهند. و ضمنا دراین راستا تحول درکشت سنتی به کشت پسته نیز در بخش یامچی واقع در قسمت غرب مرند همت گماشته اند که امید می رود موجب تحول چشم گیری در اقتصاد کشاورزی گردد

آدرس : مرند , خیابان شهید رجایی , روبروی دبیرستان شهید سید زاده

 


تماس با ما:

ستاد منطقه
تبریز - بلوار 22 بهمن - نرسیده به میدان جهاد ( نصف راه ) - شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی

صندوق پستی : 51745 - 119
شماره تلفن : 5-34449021-041
شماره نمابر: 34444454-041
مرکز پاسخگویی : 09627

سامانه پیام کوتاه : 100057106