مراغه

شهرستان مراغه

شهرستان مراغه با وسعتی معادل 65/2185 کیلومتر مربع 8/4 درصد از کل مساحت استان آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده است و از این لحاظ رتبه سیزدهم را بین شهرستانهای استان دارا می‌باشد. این شهرستان از سمت شمال با شهرستان تبریز، از شمال‌شرق با شهرستان بستان‌آباد، از شرق با شهرستان هشترود، از جنوب با استان آذربایجان غربی و شهرستان ملکان، از جنوب‌شرق با شهرستان چاراویماق، از غرب با شهرستان بناب و از شمال‌غرب با شهرستان اسکو و عجبشیر همجوار می‌باشد.

جغرافیای طبیعی شهرستان مراغه: این شهرستان از دو قسمت مجزا تشکیل شده است. بخش شمالی که شامل دامنه‌های جنوبی ارتفاعات سهند می‌باشد، به صورت کوهستانی و ناهموار بوده و بخش مرکزی و جنوبی شهرستان، بصورت دشت و جلگه می‌باشد. توده کوهستانی سهند از مهمترین عوارض توپوگرافیک شهرستان محسوب می‌شود که دامنه‌های جنوبی این کوهستان پیکربندی بخش عمده‌ای از شهرستان را تشکیل می‌دهد. شیب عمومی زمین در این شهرستان از شمال به جنوب است و سه رودخانه لیلان‌چای، مردق‌چای، صوفی‌چای از رودخانه‌های مهم تأمین‌کننده آب کشاورزی شهرستان می‌باشند.

آب و هوا: شهرستان مراغه از لحاظ وضع آب و هوا معتدل (متمایل به سردی)و نسبتا مرطوب می باشد. هوای قسمتهای جلگه و کنار دریاچه گرمسیر و در قسمت های کوهستانی معتدل می باشد . هوای بخش سراجو بطور کلی معتدل و در سایر بخشها در قسمتی سرد و در قسمتی معتدل می باشد.

تقسیمات کشوری: براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو بخش (مرکزی و سراجو)، 6 دهستان و 2 نقطه شهری به نام های مراغه و خراجو و 158 آبادی دارای سکنه می‌باشد.

جمعیت: در آخرین سرشماری سال 1385، جمیعیت شهرستان مراغه در حدود 635،227 نفر بوده است.

جغرافیای تاریخی شهرستان مراغه: شهر مراغه با غنای بیش از 300 اثر تاریخی و بیش از 110 اثر ثبتی بازمانده از دوره‌های مختلف تاریخی، بستری مساعد برای پرورش ادیبان، دانشمندان وهنرمندان متعددی در طول تاریخ بوده و هست. بر اساس منابع تاریخی مراغه شهری مهم در دوران حکومت ماناها بوده و جزء سه ایالت مهم آذربایجان قدیم و با نام اوئشدیش شناخته شده است. منابع تاریخی مراغه را زادگاه زرتشت نامیده و دانشمندان در این باورند که زرتشت در دامان کوه سهند که در اوستا از آن با نام اسنوند یاد شده است متولد گردیده. مراغه در سال 61 ه ق به تصرف اعراب درآمد و از پایگاه‌های آنان به شمار می‌آمده است.

آثار تاریخی و دیدنی شهرستان مراغه:

1-گنبد سرخ 2-برج مدور 3-گنبد کبود 4-گنبد غفاریه 5-معبد مهر 6-مقبره آقالار (موزه سنگ‌نگاره‌ها) 7-مقبره اوحدی مراغه ای 8-کلیسای هوانس 9-رصدخانه مراغه 10-غار کبوتر

اقتصاد: اقتصاد شهرستان مراغه به عنوان یکی از شهرستان های مهم استان آذربایجان شرقی مانند بسیاری دیگر از نقاط کشور بر پایه تولیدات کشاورزی و فرآورده های دامی استوار می باشد. در چهارچوب فعالیت های کشاورزی شهرستان مراغه علاوه بر تامین نیازمندی های داخلی خود همه ساله مقدار متنابهی از محصولات کشاورزی و دامی خود را به سایر نقاط استان و نیز سایر شهرستان های کشور و خارج از کشور صادر می نماید ترکیب مشاغل و توزیع منابع درآمد مردم این شهرستان در مجموع نشانگر این است که شهرستان مراغه در قالب فعالیت های اقتصادی به عنوان یک مرکز کشاورزی محسوب می گردد.

کشاورزی: شهرستان مراغه به واسطه موقعیت و واقع شدن در دره حاصل خیزی که به وسیله آب رودخانه صافی و سایر رودخانه ها که از سرچشمه کوه سهند جاری هستند مشروب می گردد و به واسطه استعداد فو/ق العاده خاک و وفور آب تا اندازه ای از قدیم الایام مستعد پرورش و به دست آوردن انواع و اقسام محصولات کشاورزی و دامی می باشد به طوری که ابن حوقل بیشتر از هزار سال قبل و حمدالله مستوفی حدود 660 سال قبل مراغه را به داشتن باغات میوه و محصولات کشاورزی ستوده اند. به طور کلی وضع کشاورزی شهرستان مراغه در دو بخش جداگانه مناطق شهری و روستایی قابل طرح است. مناطق شهری در مراغه و بخش های تابعه آن کشاورزی به معنی باغداری و تربیت اشجار می باشد. باغان انگور مراغه یکی از منظم ترین تاکستان های کشور محسوب می گردد و انواع انگور که بیش از 26 نوع می باشد تولید نموده و با تبدیل به خشکبار به فروش می رسد.

آدرس : مراغه , سه راه یوسف آباد


تماس با ما:

ستاد منطقه
تبریز - بلوار 22 بهمن - نرسیده به میدان جهاد ( نصف راه ) - شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی

صندوق پستی : 51745 - 119
شماره تلفن : 5-34449021-041
شماره نمابر: 34444454-041
مرکز پاسخگویی : 09627

سامانه پیام کوتاه : 100057106