ملکان

شهرستان ملکان

شهرستان ملکان محل اتصال سه استان آذربایجان شرقی و غربی و کردستان می باشد. در جنوبب شرقی دریاچه ارومیه و در 150 کیلومتری جنوب شهرستان تبریز در مسیر جاده ترانزیتی تبریز ـ میاندوآب واقع شده است که از شمال و شمال شرقی به شهرستان مراغه و از سمت شمال به شهرستان بناب و از قسمت جنوب و جنوب غربی به شهرستان میاندوآب از استان­آذربایجان غربی و از سمت غرب و شمال غربی به دریاچه ارومیه و سرزمینهای غربی به دریاچه ارومیه و سرزمینهای شوره زار اطراف دریاچه محدود می شود. این شهرستان با وسعتی حدود 840 کیلومترمربع 2/3% مساحت کل استان را به خود اختصاص داده است.

جغرافیای طبیعی شهرستان ملکان:آب و هوای شمال غرب کشور که شهرستان ملکان نیز قسمتی از آنرا شامل می شود تحت تاثیر بادهای آسیای مرکزی (سیبری)، اقیانوس اطلس،دریای سیاه،دریای مدیترانه ای و دریای مازندران قرار می­گیرد. این جرایانات در پائیز، بهارو زمستان ریزش بارانهای منطقه را موجب می­گردند که مقداری از نزولات زمستانی آن به صورت برف می باشد. در بسیاری از نقاط استان به نام گرمیچ، گرمیش،آغ یل و یا باد سفید نامیده می شود این جریان در فصول سرد و اوایل بهار نزولاتی را موجب می شود.

ارتفاعات مهم و پستی و بلندی ها: کل سرزمینهای موجود در محدوده این شهرستان را از نظر توپوگرافی می توان به دو واحد کوهستانی یا ناهموار و واحد هموار جلگه ای تقسیم کرد.

پوشش گیاهی: مراتع حوزه استحفاظی ملکان مجموعاً میان بند و قشلاقی بوده و از نظر وضعیت توپوگرافی و آب و هوایی با نوع پوشش گیاهی شامل قسمت اول بافت خاک از پایداری خوبی برخوردار بوده و قسمت دوم عمدتاً نواحی جلگه ای و مسطح بوده است و تا سواحل دریاچه ارومیه گسترش دارد

تقسیمات کشوری: براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو بخش (مرکزی و لیلان)، 5 دهستان و 2 نقطه شهری به نام های ملکان و لیلان می‌باشد.

جمعیت: در آخرین سرشماری سال 1385، جمیعیت شهرستان ملکان در حدود 366،100 نفر بوده است.

جغرافیای تاریخی شهرستان ملکان: تاریخ ملکان که در گذشته ملک کندی نامیده می شد به دویست سال پیش برمی گردد ولی در مورد منطقه ملکان و مسکونی بودن آن نظریاتی وجود دارد که همه حکایت از قدمت این منطقه دارد.

در مورد وجه تسمیه این شهرستان از آنجا که اربابانی زیادی بر آن حاکم بودند و شاه واربابان نیز ملک نامیده می­شدند پس اربابان نیز از این قاعده مستثنی نبودند شاید نام ملک کندی یا ملکان بر گرفته از جمع ملک یعنی مالکان و مخفف آن ملکان باشد.

آثار تاریخی و دیدنی شهرستان ملکان:

1-پل دختر قلعه جوق 2- آب معدنی شورسو 3- دره گاومیش ئولن 4- زیارتگاه علی بلاغ 5- مسجد جامع لیلان 6- قلعه بختک 7- پل آجری لیلان چای

کشاورزی: ملکان یک شهر کشاورزی است تا یک شهر صنعتی و یا تجاری ، مشهورترین محصول کشاورزی این شهرستان انگور است به طوری که این شهرستان به شهر الهه انگور مشهور است و چندین کارخانه‌ی سبزه پاک کنی از صنایع تبدیلی وابسته به این مشغول هستند. خشکبار این محصول به اکثر کشورها از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپایی و کانادا صادر می‌شود. غیر از کشمش قالی بافی نیز از مشهورترین صنایع دستی آن می باشد.

آدرس : ملکان , بلوار بسیج , کوچه شرکت نفت

 


تماس با ما:

ستاد منطقه
تبریز - بلوار 22 بهمن - نرسیده به میدان جهاد ( نصف راه ) - شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی

صندوق پستی : 51745 - 119
شماره تلفن : 5-34449021-041
شماره نمابر: 34444454-041
مرکز پاسخگویی : 09627

سامانه پیام کوتاه : 100057106