اهر

شهرستان اهر

شهرستان اهر با مساحت 93/3073 کیلومتر مربع از شمال به شهرستان کلیبر، از غرب به شهرستان ورزقان، از جنوب به شهرستان هریس و از شرق به شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل محدود است. این شهرستان در موقعیت 39 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی و 47 درجه و 33 دقیقه طول شرقی واقع شده است.

جغرافیای طبیعی شهرستان اهر: شهرستان اهر در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته و مشخصه اصلی آن، رشته کوه قره‌داغ می‌باشد که قلل مرتفع آن چهره کوهستانی به شهرستان داده است. این شهرستان در میان ارتفاعات مهمی چون قیزقلعه‌سی به ارتفاع 1266 متر و کوه تاریخی معروف هشت سر با ارتفاع 2536 متر محصور شده و دامنه ارتفاعات مزبور از جهات شمال و جنوب و غرب تا هوراند کشیده شده است. پست‌ترین نقطه، بخش کناره‌های رودخانه قره‌سو که در قسمت شرقی شهرستان واقع و محل کشت و زرع انواع محصولات باغی و زراعی می‌باشد.

آب و هوا: شهرستان اهر دارای سه اقلیم اب و هوایی گرمسیر ، سردسیر و میان بند که ماههای خشک و یخبندان ان بین 5 الی 8 ماه و میزان بارندگی سالیانه 250 الی 400 میلیمتر و رطوبت ان حداکثر 82% و حداقل 53% و حداکثر درجه حرارت ان 34+ و 22- سانتیگراد می‌باشد که با وجود احداث سد ستارخان تغییرات چشم گیری از نظر اب و هوایی به وجود امده است.

تقسیمات کشوری شهرستان اهر: شهرستان اهر در سال 1323 تأسیس و براساس آخرین تقسیمات کشوری سال 85، این شهرستان از 2 بخش مرکزی و هوراند تشکیل یافته و دارای 9 دهستان بوده به طوری که 6 دهستان قشلاق به مرکزیت روستای تازه‌کند، دهستان گویجه بل به مرکزیت روستای خونیق، دهستان اوچ هاچا به مرکزیت روستای یخفروزان دهستان آذغان به مرکزیت روستای آذغان، دهستان بزکش به مرکزیت روستای کرنگاه و دهستان ورگهان به مرکزیت روستای ورگهان در تابعیت بخش مرکزی و 3 دهستان دودانگه به مرکزیت شهر هوراند، دهستان چهاردانگه به مرکزیت روستای آق‌براز و دهستان دیکله به مرکزیت روستای مجیدآباد در تابعیت بخش هوراند قرار دارند. این شهرستان از 2 شهر (اهر و هوراند) و تعداد 315 روستا تشکیل یافته است.

جمعیت: جمعیت این شهرستان بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، 147781 نفر بوده‌است.

پیشینه تاریخی شهرستان اهر: سرزمین‌ اهر دارای‌ گذشته‌ای‌ دور است‌. سنگ‌ نبشتة اورارتویى‌، بر دامنة کوه‌ زاغى‌ واقع‌ در شمال‌ روستای‌ سقین‌ دل‌، در نزدیکى‌ اهر و نیز بقایای‌ دژهای‌ ساسانى‌ در این‌ منطقه گواه‌ این‌ ادعاست‌. در سده‌های‌ نخستین‌ اسلامى‌، اهر از شهرهای‌ آبادان‌ بر سر راه‌ اردبیل‌ به‌ دبیل‌ بوده‌ است. در حدود العالم‌، اهر قصبة میمد (میمند) معرفى‌ شده‌ است‌. در اواخر سدة 6 و اوایل‌ سدة 7ق‌، اهر مدتى‌ تختگاه‌ ملوک‌ پیشتکین‌ بود. در دورة صفویه‌، اهر به‌ سبب‌ وجود بارگاه‌ شیخ‌ شهاب‌الدین‌ اهری‌ در آنجا، مورد توجه‌ شاهان‌ صفوی‌ قرار داشت و مدتى‌ نیز حاکم‌نشین‌ قره‌داغ‌ شمرده‌ مى‌شد. در دورة قاجاریه‌ و جنگ‌ نخست‌ ایران‌ با روسیه‌ ، اهر مدتى‌ مرکز فرماندهى‌ عباس‌ میرزا برضد قوای‌ روسیه‌ بود. در شهریور 1320ش‌، شهر اهر و شهرهای‌ دیگر آذربایجان‌، مورد حملة هوایى‌ نیروهای‌ شوروی‌ قرار گرفت‌ و عده‌ای‌ از مردم‌ اهر در این‌ حمله‌، کشته‌ شدند.

آثار تاریخی و نقاط دیدنی: 1-بقعه شیخ شهاب الدین اهری 2-مسجد جامع اهر 3-بازار سرپوشیده اهر 4-کاروانسرای شاه عباسی5-جنگل طبیعی انداب (پارک جنگلی فندقلو)6-جنگل طبیعی تنباکولو7-خانه دکتر قاسم اهری8-سد ستارخان اهر9-قلعه پشتوی هوراند

خصوصیات فرهنگی شهرستان اهر: زبان رایج اهالی این منطقه ترکی آذری بوده و در بعضی از نقاط به خصوص در منطقه هوراند، لهجه‌های تاتی و هرزنی نیز وجود دارد. مذهب اهالی این شهرستان شیعه اثنی عشری می‌باشد. این شهرستان نیز زادگاه شعرا ـ نویسندگان ـ خوشنویسان ـ موسیقی‌دان و سایر چهره‌های هنری و فرهنگی است که می‌توان به ادیب اهری ـ استاد عباس اسلامی ـ میرزا حاجی آقا مدرس ریاضی ـ رحیم هویدا ـ استاد میرزا طاهر خوشنویس ـ بهرام شاهی ـ غفار ذابح ـ جمشید مسگری و ... اشاره کرد.

آدرس : اهر , بلوار جمهوری اسلامی , خیابان بسیج , جنب اداره مرکزی پست


تماس با ما:

ستاد منطقه
تبریز - بلوار 22 بهمن - نرسیده به میدان جهاد ( نصف راه ) - شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی

صندوق پستی : 51745 - 119
شماره تلفن : 5-34449021-041
شماره نمابر: 34444454-041
مرکز پاسخگویی : 09627

سامانه پیام کوتاه : 100057106